Witamy na stronie poświęconej doradztwu energetycznemu
Doradcy energetyczni - O nas
Projekt doradztwa energetycznego to ogólnopolski system wsparcia skierowany do sektora publicznego, mieszkaniowego, przedsiębiorstw i osób fizycznych. Profesjonalni doradcy energetyczni udzielają nieodpłatnych informacji, porad oraz konsultacji, których celem jest pomoc przy inwestycjach z zakresu efektywności energetycznej, OZE, a także przy wdrażaniu gospodarki niskoemisyjnej.
Projekt realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (beneficjent, partner wiodący) we współpracy z partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz województwo lubelskie). Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada za nadzór nad tym projektem.
Cel projektu
Głównym celem projektu doradztwa energetycznego jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku poprzez:
– zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej – dotychczas udzielono blisko 150 tys. porad i konsultacji,
– wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej – dotychczas przeszkolono blisko 1 600 energetyków gminnych,
– wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu nowoczesnych inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii poprzez informowanie o korzyściach oraz potencjalnych źródłach finansowania.
Wsparcie dzięki funduszom europejskim
Projekt pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”, którego realizacja jest zaplanowana na lata 2016-2023, finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Projekt jest finansowany w 100% ze środków Unii Europejskiej. Projekty dla sektora energetyki w ramach tego programu są realizowane na terenie całego kraju i obejmują one szereg ważnych i potrzebnych inwestycji (https://www.gov.pl/web/klimat/co-robimy-fundusze-europejskie ).
Bezpłatne wsparcie od doradcy
Projekt doradztwa energetycznego działa w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych. Jest to grupa inżynierów posiadających ekspercką wiedzę z zakresu gospodarki niskoemisyjnej. Udzielają oni bezpłatnego wsparcia doradczego oraz konsultacji w przygotowaniu, weryfikacji i wdrożeniu planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach, projektach związanych
z efektywnością energetyczną i wdrażaniem odnawialnych źródeł energii. Wskazują oni najefektywniejsze rozwiązania, analizują dostępne na rynku źródła finansowania, mają wiedzę na temat regulacji prawnych, przygotowują procedury przetargowe, a także oferują szeroko pojętą pomoc przy realizacji inwestycji przyjaznych środowisku w określonym rejonie. Stanowią też platformę wymiany aktualnej wiedzy w zakresie nowych technologii i innowacji. Ponadto doradcy organizują konferencje, debaty, warsztaty szkoleniowe i działania informacyjno-szkoleniowe. Prowadzą też szkolenia dla przyszłych energetyków gminnych, które mają służyć przede wszystkim lokalnej społeczności.
Z nieodpłatnych usług doradczych mogą skorzystać:
osoby fizyczne,
przedsiębiorstwa,
sektor publiczny, w tym gminy,
sektor mieszkaniowy, w tym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Umówienie się na konsultację bądź przesłanie pytania jest możliwe m.in. za pośrednictwem strony internetowej projektu.
Można dzięki temu zyskać:
wiedzę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej w swojej firmie,
informację dotyczącą odnawialnych źródeł energii,
wsparcie w weryfikacji audytu energetycznego,
wsparcie doradcze w zakresie wdrażania innowacyjnych i efektywnych kosztowo rozwiązań,
wiedzę, jakie są dostępne na rynku źródła finansowania inwestycji sektora energetyki celem ograniczenia i optymalizowania zużycia energii i poprawy jakości powietrza.
Ogólnopolski zasięg-:
cykliczne wydarzenia gromadzą szerokie grono przedstawicieli rynku – reprezentantów jednostek administracji publicznej, przedsiębiorców, osoby fizyczne itd;
w celu pozyskania szerszych informacji na temat projektu doradztwa energetycznego należy wejść na stronę: doradztwo-energetyczne.gov.pl;
zrealizowane w ostatnich latach inwestycje przy wsparciu projektu doradztwa energetycznego stanowią korzyści dla osób fizycznych, gmin, spółdzielni i wspólnot, przedsiębiorców, a w szczególności dla środowiska.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Zespół Doradców Energetycznych zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym programów Czyste Powietrze, Mój Prąd oraz Funduszu Termomodernizacji i Remontów, które odbędzie się w dniach: 03.02.2021 r., 10.02.2021 r., 17.02.2021 r., 24.02.2021 r., o godzinie 10 (termin do wyboru). Spotkanie poprowadzą Doradcy Energetyczni z WFOŚiGW w […]
Choć nabór wniosków w programie „Mój Prąd” trwa jeszcze do 18 grudnia br., to wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ale jest dobra wiadomość: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamyka naboru i dokłada dodatkowe 100 mln zł na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy […]
W związku z uruchomieniem w dniu 21.10.2020 r. naboru wniosków w ramach drugiej części Programu „Czyste Powietrze” 2.0, przygotowanej dla osób o niższych dochodach WFOŚiGW w Olsztynie zaprasza do zawierania nowych lub aneksowania istniejących porozumień w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
NFOŚiGW przewiduje pokrycie kosztów ponoszonych przez gminy, z którymi WFOŚiGW podpiszą […]
Korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne wynikające z zakupu czy użytkowania pojazdów elektrycznych mają być tematem ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, na które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował w sumie 5 mln zł. Konkurs, w którym dotacje dostaną najciekawsze pomysły na promocję elektromobilności w mediach, rozpocznie się 25 listopada 2020 r.
Zgłaszane projekty powinny mieć formę […]
OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW DLA BENEFICJENÓW UPRAWNIONYCH DO PODWYŻSZONEGO POZIOMU DOFINANSOWANIA W RAMACH CZĘŚCI 2 PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE”
Część 2 Programu
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (dalej: WFOŚiGW) ogłasza, że od dnia 21.10.2020 r. rozpoczęty zostanie nabór wniosków o dofinansowanie dla Beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania w oparciu o:
Część 2 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” […]
Powstała nowa baza urządzeń, których zakup możne zostać sfinansowany z dotacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Pierwsza baza urządzeń została stworzona przed rokiem. Głównym celem podjętych działań była pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych wnioskodawcom, pozwalając na szybkie porównanie parametrów energetycznych i emisyjnych. Każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta mógł dodać do listy swoje urządzenie bezpłatnie. Obecnie […]
Polscy producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki podjęli inicjatywę opracowania Mapy Drogowej Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku.
Mapa Drogowa pokazuje rolę technologii fotowoltaicznej i przemysłu w łańcuchu dostaw dla krajowej energetyki. Wskazuje kierunki rozwoju technologii fotowoltaicznej, a także określa ramowe warunki ekspansji gospodarczej w celu uzyskania korzyści ze skracania łańcuchów dostaw i rozwoju […]
W strukturach WFOŚiGW w Olsztynie w Projekt Doradztwa Energetycznego uczestniczą 4 osoby, które legitymują się Certyfikatem do pełnienia usług Doradcy Energetycznego. Doradcy Energetyczni realizują usługi doradcze na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, są przygotowani m.in. do wsparcia działań Urzędów Gmin, Starostw Powiatowych i Urzędu Marszałkowskiego oraz organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i osób fizycznych realizujących zadania służące poprawie efektywności energetycznej obiektów i zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Zespół Doradców Energetycznych zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym programów Czyste Powietrze, Mój Prąd oraz Funduszu Termomodernizacji i Remontów, które odbędzie się w dniach: 03.02.2021 r., 10.02.2021 r., 17.02.2021 r., 24.02.2021 r., o godzinie 10 (termin do wyboru). Spotkanie poprowadzą Doradcy Energetyczni z WFOŚiGW w Olsztynie: Ewa Doskocz, Dawid Olbryś, Rafał Sobolewski oraz Tomasz Koprowiak. Do udziału w szkoleniu zapraszamy przedstawicieli gmin. Podczas spotkania poruszane będą zagadnienia dotyczące zapisów porozumienia pomiędzy WFOŚiGW w Olsztynie a Gminą – program Czyste Powietrze, a także możliwości finansowania przedsięwzięć w w/w programach.
Szkolenie odbędzie się … Continue reading
Krajowa Agencja Poszanowania Energii zaprasza na spotkanie dyskusyjne pt. „Uwarunkowania rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce” w dniu 27 stycznia 2021 roku, w godz. 10:00 – 12:30, dotyczące funkcjonowania energetyki obywatelskiej w Polsce (klastry, spółdzielnie energetyczne, prosumenci). Wśród prelegentów spotkania nie zabraknie Tomasz Koprowiaka- doradcy energetycznego z WFOŚiGW w Olsztynie -, który opowie o wsparciu energetyki obywatelskiej przez WFOŚiGW.
Spotkanie ustanawia Platformę Dyskusyjną w ramach projektu Komisji Europejskiej COME RES – „Energetyka obywatelska jako klucz do rozwoju wykorzystania OZE w sektorze elektroenergetyki. Integracja wizji długoterminowych z krótkoterminowymi działaniami”. Rejestracja na wydarzenie poniżej:
Rejestracja
Zapraszamy decydentów, przedstawicieli władz lokalnych, instytucji wspomagających rozwój energetyki rozproszonej, branżowych … Continue reading
Zgłaszanie nieprawidłowości
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, Ministerstwo Rozwoju, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób:
etyczny,
jawny,
Wychodząc naprzeciw ww. oczekiwaniom stworzono proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.
W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:
skorzystać z formularza
lub
wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mir.gov.pl
Co należy zgłaszać:
Podejrzenie nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmioty realizujące projekty (np. Beneficjenci). Zasady, jakimi IZ kieruje się przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń:
Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.
Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.
W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie Zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.