Międzywojewódzka współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa Żuław

W czwartek 20 lutego w miejscowości Jegłownik odbyło się ważne spotkanie dotyczące melioracji i zagrożenia przeciwpowodziowego na Żuławach Wiślanych. Organizatorami wydarzenia były Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Olsztynie. Do rozmów zaproszono specjalistów, a także przedstawicieli rządu i samorządu.

To pierwsze takie spotkanie, ale na pewno nieostatnie, podczas którego omówiono kluczowe kwestie związane z ochroną przeciwpowodziową. Podczas spotkania wszyscy uczestniczy byli zgodni – brak odpowiednich nakładów finansowych w zakresie zabezpieczenie Żuław wymaga polnych działań na wielu płaszczyznach.

– Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało co prawda przeznaczyć ponad 400 milionów złotych na inwestycje przeciwpowodziowe w ramach tzw. Programu Żuławskiego, ale potrzeby są znacznie większe  – mówił podczas spotkania Bartosz Nowicki, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – Według szacunków brakuje jeszcze ponad miliarda złotych, a dodatkowe koszty generuje bieżące utrzymanie wałów, niszczonych przez bobry. Stąd też nasze dzisiejsze spotkanie – dodaje.

Żuławy Wiślane położone są na obszarze dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dlatego kluczowa jest współpraca międzyregionalna. – To może pomóc w pozyskiwaniu dodatkowych środków – zaznaczył podczas spotkania Łukasz Tamkun, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.   – Mówimy tu zarówno o środkach krajowych jak i unijnych. Chcemy się w to zaangażować jako wojewódzkie fundusze, natomiast zdajemy sobie sprawę, że będzie potrzebna koordynacja wielu podmiotów i to na wszystkich szczeblach – od samorządu aż po instytucje europejskie.

Według wstępnych założeń planowane jest także opracowanie wieloletniego programu kompleksowego utrzymania Żuław, co umożliwiłoby pozyskanie funduszy na bieżącą ochronę przeciwpowodziową.

W spotkaniu w Jegłowniku wziął udział m.in. Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski, który zapowiedział, że planowane są nowe regulacje prawne, które pozwolą uznać infrastrukturę Żuław za infrastrukturę krytyczną. Dzięki temu będzie możliwe finansowania inwestycji na Żuławach dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem funduszy wojewódzkich.

 

.

Accessibility Toolbar