Nowy samochód w remizie w Wielkim Dworze

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Dworze otrzymali nowy, średni samochód ratowniczo- gaśniczy. Jego zakup był możliwy m.in. dzięki środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

OSP w Wielkim Dworze jest jedną z sześciu takich jednostek w Gminie Małdyty i skupia w swoim szeregach 32 druhów, z czego aktywnie w akcjach uczestniczy połowa z nich. Przy miejscowym OSP działa dodatkowo grupa młodzieżowa składająca się z kilkunastu strażaków. Od 32 lat druhowie wyjeżdżają do akcji starem 266.

– W naszej jednostce jest on od nowości i przez te lat dzielnie nam służył- mówi Andrzej Rybak, prezes OSP w Wielkim Dworze. – Niestety ma już swoje lata i coraz częściej wymagał napraw. To się stało niemal już regułą- co wyjazd to musieliśmy go naprawiać.

Teraz to się zmieni. Od kilku dni w garażu miejscowej OSP stoi nowy, średni samochód ratowniczo gaśniczy z napędem na cztery koła. Lada dzień zostanie wpisany do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i będzie uczestniczył w akcjach. Volvo- bo o nim mowa- ma zbiornik o pojemności 3 tysięcy litrów, tzw. szybkie natarcie, działko wodne i autopompę.

– Nasze starania o nowy samochód trwały trzy lata i wreszcie się udało – mówi prezes Rybak, który jednostka dowodzi od trzech lat. – Nowy sprzęt to nie tylko poprawa bezpieczeństwa w gminie, a co za tym idzie większa skuteczność, ale także większe morale naszych strażaków.

Samochód został kupiony dzięki środkom z „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”, który w całym kraju wdraża Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a olsztyński Fundusz jest pośrednikiem w przekazywaniu tych środków. Koszt zakupu volvo wyceniono na ponad 764 tys. zł, z czego 200 tys. z NFOŚiGW, 350 tys. zł z Urzędu Gminy w Małdytach, 130 tys. z KSRG i 50 tys. z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Brakującą kwotę „dołożyli” strażacy, którzy blisko 35 tys. zł pozyskali od lokalnych sponsorów- przede wszystkim z dużych gospodarstw rolnych.

Oficjalne przekazanie nowego samochodu nastąpi 1 września 2018 roku podczas dożynek gminnych, które odbędą się w Małdytach.

– Historia lubi się powtarzać, bo 32 lata temu, także podczas święta plonów także otrzymaliśmy nowy samochód- wspomnianego wcześniej stara 266 – tłumaczy prezes Andrzej Rybak. – Wtedy to było wielkie wydarzenie nie tylko dla naszej jednostki, ale także dla całej gminy. Myślę, że teraz będzie podobnie.

OSP średnio rocznie wyjeżdża do 20 akcji. W tym roku do połowy sierpnia było już  16 wyjazdów. Większość z nich stanowiły akcje gaśnicze.

 

Accessibility Toolbar