Edukacja ekologiczna z doradcami

Za nami intensywny i pełen pozytywnej energii tydzień spotkań edukacyjnych z najmłodszymi. Było praktycznie, aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestników. Dzieci nie tylko zdobywały nową wiedzę, ale przede wszystkim chętnie brały udział w zajęciach, zadawały pytania i dzieliły się własnymi doświadczeniami.

Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, działający w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego, rozpoczęli w dniu 8 stycznia 2026 r. cykl spotkań edukacyjnych w placówkach oświatowych. Ich celem jest przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat.

Zajęcia realizowane są pod hasłem „Segregujesz! Ziemię ratujesz!” i skierowane są do uczniów klas 1–3 szkół podstawowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Głównym celem spotkań jest przybliżenie dzieciom zasad prawidłowej segregacji odpadów oraz uświadomienie, jak ogromne znaczenie dla ochrony środowiska mają codzienne nawyki każdego z nas.

Podczas zajęć uczniowie, w przystępny i dostosowany do wieku sposób, dowiadują się:

  • czym są odpady i skąd się biorą,

  • dlaczego segregacja odpadów jest ważna,

  • jakie frakcje odpadów wyróżniamy i do jakich pojemników należy je wrzucać,

  • czym jest recykling i jakie korzyści przynosi środowisku naturalnemu,

  • w jaki sposób poprzez proste działania mogą dbać o czystość otoczenia – w domu, w szkole i w swoim najbliższym środowisku.

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem elementów zabawy, ćwiczeń, rozmów oraz prostych przykładów z życia codziennego, co sprzyja aktywnemu udziałowi dzieci oraz skutecznemu utrwalaniu zdobytej wiedzy.

Naszym celem jest pokazanie, że każdy – nawet najmłodszy – może mieć realny wpływ na ochronę Ziemi. Zajęcia realizowane są bezpłatnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co najlepiej widać na uśmiechniętych twarzach naszych młodych słuchaczy.

Mamy nadzieję, że spotkania przygotowane przez Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Olsztynie przyczynią się do kształtowania świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz rozwiną umiejętność czynnego angażowania się w rozwiązywanie problemów środowiskowych.

Serdecznie dziękujemy dyrekcjom oraz nauczycielom szkół za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w organizacji zajęć. Dzięki Państwa zaangażowaniu edukacja ekologiczna dociera do coraz większej liczby przedstawicieli młodego pokolenia.

To było wspaniałe doświadczenie. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!

Accessibility Toolbar