Pilotażowy program „Sołtys – Ambasadorem Czystego Powietrza”

W Rudce koło Szczytna odbyła się inauguracja pilotażowego program „Sołtys – Ambasadorem Czystego Powietrza”. W spotkaniu wzięli  udział m.in: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Jarosław Bogusz.

W wydarzeniu w Rudce uczestniczyli sołtysi z Gminy Szczytno. To spotkanie nie było przypadkowe.

– Sołtysi to liderzy lokalnych środowisk i to jest doskonała okazja do tego, aby za Państwa pośrednictwem zachęcić innych mieszkańców do podejmowania realizacji zadań jakie daje program „Czyste Powietrze” – mówił podczas spotkania Jarosław Bogusz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie.

Głównym celem Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” jest wymiana źródła ciepła, czyli źródła na paliwo stałe – kotła na węgiel, drewno, które nie spełniają obecnych wymogów i zastąpienie ich źródłem niskoemisyjnym – kotłem gazowym, olejowym,  czy też np. pompą ciepła.

Jednym z ambasadorów programu „Czyste Powietrza” został Władysław Kula, sołtys Niedźwiedzi w gminie Szczytno, który także zamierza skorzystać z programu.

– Mamy w domu kopciucha. Przekazałem gospodarstwo rolne młodszemu pokoleniu i oni mają zamiar wymieniać, korzystając z tego programu – dodał.

Spotkanie w Rudce było też doskonałą okazją do podkreślenia ważnej roli jaką pełni sołtys w społeczeństwie.

– To właśnie sołtysi są pośrednikami pomiędzy lokalną społecznością, a samorządem. Teraz jako liderzy lokalnych środowisk mają Państwo okazję być ambasadorami programu „Czyste Powietrze” i w tych działaniach będzie was wspierał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – mówił  podczas spotkania Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. – W ramach pilotażu chcemy pomagać mieszkańcom w tym, aby wnioski wypełnić bez kłopotu i uzyskać dofinansowanie, które pozwoli zadbać o czystsze powietrze w naszym regionie.

Do tej pory do WFOŚiGW w Olsztynie złożono prawie 21 400 wniosków na łączną kwotę ponad 554 mln zł,  z czego blisko 15 tys. beneficjentów zrealizowało zadania na łączną kwotę 255,6 mln zł.

Accessibility Toolbar