Rodzinna ekologia w telewizji
Raz w miesiącu w sobotę, począwszy od lipca tego roku zarezerwowane jest w regionalnej telewizji 12 minut na premierę programu edukacyjnego pt. „Rodzinne ogrody działkowe Warmii i Mazur”. To pierwszy taki program realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Działkowców, okręgiem warmińsko-mazurskim i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
– Działkowicze są ludźmi, którzy rozumieją naturę i postępują zgodnie z naturą, dlatego ich postawa zasługuje na wsparcie nas wszystkich i takich instytucji jak fundusze ochrony środowiska – mówi Adam Krzyśków – prezes WFOŚiGW w Olsztynie.
Tylko na terenie stolicy regionu i w jej okolicach istnieją 42 rodzinne ogrody działkowe, a w okręgu warmińsko-mazurskim Polskiego Związku Działkowców zlokalizowanych jest ich łącznie 166. To rzesza kilkudziesięciu tysięcy ludzi, która przez dziesięciolecia doprowadziła powierzoną jej ziemię do stanu sprzyjającemu dobremu plonowaniu. Początki nie były łatwe, ale za sprawą determinacji tych ludzi, ogrody działkowe istnieją do dziś i mają się coraz lepiej.
Praca wielu rąk
– Działki powstały w większości na terenach zdegradowanych, na bagnach, nawet na wysypiskach śmieci – przypomina Czesław Wojsław, prezes zarządu okręgu warmińsko-mazurskiego Polskiego Związku Działkowców. – To dzięki pracy wielu rąk powstały rodzinne ogrody działkowe, którymi możemy się pochwalić. Na działkach jest nasz drugi dom, tu działkowcy produkują zdrową żywność na potrzeby naszych rodzin – dodaje.
Działkowcy są też liderami w zachowywaniu rodzimych odmian drzew, krzewów, warzyw i owoców. Różnorodność biologiczna jest tu wyjątkowo bogata. Ogrody zlokalizowane w miastach są nierzadko zielonymi enklawami, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem i wypocząć na łonie natury.
– Ogród działkowy to jest miejsce – ewenement, bym powiedział – chwali Antoni Łabuz, prezes ROD „Krokus” w Olsztynie. – Mamy tu taki mikroklimat, jesteśmy otocznie lasem, dbamy o przyrodę, ale to nie wszystko. Dbamy też o estetykę ogrodu i przeprowadzamy inwestycje, które wspomagają ogród i działkowiczów.
Ogrody mają podłączenia do bieżącej wody i energii elektrycznej, a nawet w niektórych przypadkach są skanalizowane. Wiele inwestycji wykonuje się we współpracy z samorządami i coraz częściej myśli się o tworzeniu wspólnych przestrzeni dla działkowiczów i dla mieszkańców miasta. Na wielu ogrodach organizuje się spotkania dla seniorów i zajęcia edukacyjne i integracyjne dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy na odcinki premierowe
Nowy program telewizyjny prowadzi Marta Gołąb-Kocięcka, dziennikarka i prezenterka TVP 3 Olsztyn, z zamiłowania ogrodniczka. Premiera odcinka w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 10 rano – powtórki w kolejny wtorek o godz. 7 rano, w środę o godz. 19.55 i w piątek ponownie o godz. 7. Każdy odcinek można obejrzeć, po premierze w telewizji, na stronie internetowej TVP 3 Olsztyn, a wszelkie informacje i zapowiedzi odcinków i ich tematów dostępne są również na profilu audycji na Facebooku – Rodzinne ogrody działkowe Warmii i Mazur.
W każdym odcinku poruszane będą ważne zagadnienia ekologiczne dotyczące naturalnego nawożenia i potrzeby kompostowania, dbania o odpowiedni skład gleby i zachowywania rodzimych gatunków i odmian drzew i krzewów. Premiera kolejnego odcinka w sobotę 19 sierpnia o godz. 10, powtórki: 22.08 – godz. 7:01, 23.08 – godz. 19:55 i 25.08. godz. 7:01. Tu między innymi relacja z obchodów Dnia Działkowca w Nowym Mieście Lubawskim.